Co wpływa na nośność rusztowania?
Firmy, które zajmują się pracami na wysokościach, zwykle muszą do swojej pracy wykorzystywać rusztowania. Są to tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie robót i składają się z pionowych i poziomych słupów, na których są układane pomosty. Najczęściej są do tego wykorzystywane metalowe elementy, kiedyś było to drewno. Wynajmując lub dzierżawiąc rusztowanie, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jego nośność. Od czego zależy?
Podstawowe czynniki wpływające na nośność rusztowania
Na początek warto krótko scharakteryzować nośność rusztowania. Otóż najprościej mówiąc, jest to możliwość przyjęcia przez rusztowanie elewacyjne czy inną konstrukcję określonego obciążenia. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć jego górnej wartości, gdyż wtedy zostanie zagrożone bezpieczeństwo pracowników, jak i samej konstrukcji. Do najważniejszych czynników, które determinują nośność, zaliczamy:
- warunki środowiskowe budowy,
- intensywność eksploatacji,
- budowa konstrukcji, czyli długość podestów oraz wymiany ram.
Kształt i montaż rusztowania
Kolejnym kryterium wpływającym na nośność rusztowania jest jego kształt. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku obciążenia osiowego nośność jest większa. Jeżeli natomiast siła obciążenia jest przekazywana w różnych kierunkach (na przykład zgięte elementy), to nośność jest mniejsza. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku rusztowań pod reklamy i innych konstrukcji, jest właściwy montaż.
Dla wielu przedsiębiorców oczywistym jest podstępowanie zgodne z zaleceniami producenta czy firmy wynajmującej lub dzierżawiącej, jednak trzeba podkreślić, że w przypadku zbyt pochyłego podłoża albo źle złożonych elementów nośność konstrukcji będzie znacznie mniejsza. Wówczas wystąpi też zwiększone ryzyko wystąpienia na miejscu pracy.